Przesłanie Lyncha

W roku Jubileuszu Miłosierdzia papież poprosił nas o wyruszenie na pielgrzymkę. Ale ta zewnętrzna pielgrzymka miała stać się znakiem pielgrzymki wewnętrznej której etapy to: zaniechanie oskarżeń, przebaczenie i hojność w dzieleniu się. Zachęceni przez Franciszka, w 20 rocznicę powstania Wspólnoty Betlejem wyruszyliśmy w pielgrzymkę do Lisieux, do naszej patronki św. Teresy. Trasę 1600km pokonaliśmy pieszo i za kierownicami trzech starych mini traktorów – w sposób tyleż ryzykowny, co daleki od komfortowych. Naszą pielgrzymkę nazwaliśmy DROGĄ POJEDNANIA.

David Lynch objął patronatem polską pielgrzymkę | Dzień Dobry TVN (czytaj więcej).

FOTO: JAMES SCHNEPF (www.schnepfphoto.com)

Bezpośrednią inspiracją do przyjęcia takiej formy pielgrzymowania stał się film „Prosta Historia” – oparta na autentycznej historii piękna przypowieść o podróży do przebaczenia i pojednania. Alvin, główny bohater filmu, na wieść o poważnej chorobie wyrusza małym traktorkiem – kosiarką (jedyny pojazd, który wolno mu prowadzić), by pojednać się ze swoim bratem, z którym nie widział się 10 lat, od chwili braterskiej kłótni. „Ta podróż to wielka próba dla mojej dumy” – mówi, przekonany jest jednak, że powinien odbyć ją samodzielnie.

Doświadczenie Alvina dzieli niejeden z mieszkańców domu Wspólnoty Betlejem. Historia większości z nich to historia upadku i powstania, rozpaczy i nadziei, winy i pragnienia pojednania. Lecz w tym obrazie, odbija się również każdy z nas…

Wszyscy potrzebujemy przebaczenia i pojednania. Potrzebują go nasze rodziny, wspólnoty, Europa i Świat. Historia Alvina pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by rozpocząć Drogę Pojednania i że nie rozpoczyna jej ten, kto bardziej zawinił, ale ten kto bardziej kocha.

W czasie ponad miesięcznej wyprawy, nasz barwny korowód odwiedził wiele miejsc, w których przesłanie wzajemnej życzliwości i pojednania okazywało się bardziej niż potrzebne. Zawitaliśmy do wielu lokalnych parafii, ośrodków pomocy, noclegowni, więzień, zwykłych domów, rodzin i wspólnot. Razem z ich mieszkańcami, wspólnie oglądaliśmy „Prostą historię”, rozmawialiśmy, doświadczaliśmy niezwykłości codziennych spotkań i mocy bezinteresownego uśmiechu – dzięki nim przesłanie pokoju i przebaczenia nabierało realnych kształtów. Każdego dnia, po krótkim rozważaniu słów św. Teresy, przez 15 minut praktykowaliśmy modlitwę w ciszy (w intencji pokoju na świecie), do której staraliśmy się zachęcić jak największą liczbę osób – wierzymy, że codzienna praktyka medytacji jest źródłem pokoju i pokory serca. Człowiek, który regularnie praktykuje modlitwę ciszy staje się z dnia na dzień coraz mniej skłonny do oskarżania innych, gotowy do przebaczania i hojny w dawaniu.

Cel naszej wyprawy został osiągnięty, pielgrzymi wrócili do domów, lecz nie jest to koniec naszej traktorowej podróży. Umocnieni czasem drogi, nie zamierzamy siadać na wygodnej i bezpiecznej kanapie, lecz pragniemy dzielić się z Wami owocami naszych doświadczeń. Nasze traktorki nawiedziły Lednickie pola, Rzeszowskie błonia, wspięły się na Jasną Górę, mijając po drodze wiele okolicznych szkół i parafii. Przesłanie przebaczenia i życzliwości, zdaje się nam być potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Chcemy przypomnieć o nim w każdym zakątku naszej kraju, razem z manifestem podróżując Drogą Życzliwości.

Bądź z nami na bieżąco

*Twój adres e-mail


*Wyrażam zgodę na obowiązującą w serwisie politykę prywatności.

Odwiedź nas,
poznajmy się

Stowarzyszenie Betlejem
ul. Długa 16
43-603 Jaworzno
NIP: 632-177-06-21
REGON: 272146684
506 307 862 (8.00-16.00)
dom@betlejem.org
sklep@betlejem.org

Realizacja: www.martinjaworski.pl

    *Imię

    *Twój email

    *Telefon kontaktowy

    *Treść wiadomości