VI Światowy Dzień Ubogich – podsumowanie

Za nami VI Światowy Dzień Ubogich. Pozwólcie, że w tym nieco dłuższym wpisie podsumujemy ten czas w naszej Wspólnocie.

Dziękujemy wszystkim, którzy sercem, czasem, zapałem i zaangażowaniem wsparli organizację VI ŚDU ! ❤️ Mieszkańcom Betlejem, pracownikom i wolontariuszom
Anna Wyjadłowska dziękujemy za koordynację całości.

❤️‍🩹 „Chrystus dla was stał się ubogim” – to zdanie z 2 listu do Koryntian i całe Orędzie papieża Franciszka prowadziło nas w tych dniach, inspirowało i zapalało do działania i wierności.
Całe Orędzie tutaj. Warto przeczytać!

https://www.vatican.va/content/francesco/pt/messages/poveri/documents/20220613-messaggio-vi-giornatamondiale-poveri-2022 (po otwarciu strony kliknąć w górnym prawym rogu literki PL – wersja polskojęzyczna)

🙏 Przez 3 dni przeżywaliśmy rekolekcje pt. „Noemi i Rut – historia pewnej przyjaźni”, które prowadził ks. Mirek Tosza, szef naszej Wspólnoty i Stowarzszenia. Rozważaliśmy o Bogu i Jego wiernej miłości, która potrafi największą ludzką tragedię przemienić w błogosławieństwo, a ludzi poniżonych i wzgardzonych podźwignąć i nobilitować. Rozważaliśmy też o potędze przyjaźni, która pomaga przetrwać trudny czas i odnaleźć sens.

😇 Jednym z najpiękniejszych doświadczeń, pełnych wzruszeń i emocji było spotkanie z ikonopisem Hubert Kampa, który przyjechał prosto z frontu pod Chersoniem na Ukrainie, gdzie przebywał wśród żołnierzy i przyjaciół, których wspiera wraz ze swoją fundacją In Blessed Art.

Wysłuchaliśmy poruszającego świadectwa o wojnie na Ukrainie, przyjaźni z żołnierzami, którzy od rzeczy bardziej potrzebują dwóch godzin bycia razem, szczerej rozmowy i wspólnego picia kawy.

Hubert poprowadził również dla 24 osób warsztat pisania ikon – poznaliśmy elementarz pisania ikon, a właściwie jego kilka liter… Napisaliśmy też ikonę Najświętszego Oblicza (dla większości z nas pierwsza w życiu).

🪚 🔨W sobotę12.XI. przeżywaliśmy w ramach ŚDU DZIEŃ RĘKODZIEŁA. Od kilku miesięcy realizujemy projekt finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pracując wspólnie z osobami ubogimi w warsztatach rękodzielniczych. W sobotę zaprezentowaliśmy efekty naszych działań na okolicznościowym jarmarku – wyeksponowana została ceramika, ikony i przedmioty z drewna i wiele, wiele innych. Nasz Dzień Rękodzieła wsparli również swoją obecnością i wytworami goście z Pracowni Ceramicznej Drobne Przyjemności z Mikołowa, Instytut Dygasińskiego i Stowarzyszenie Wikla oraz Manufaktura Cukiernicza z Jaworzna. Dzięki dla Magdalena Bartyzel za serce i gotowość przybycia

Mieszkańcy Betlejem prezentowali chętnym etapy powstawania ikon z wypalanego drewna oraz wypał jamowy ceramiki (wypalano w ziemi naczynia i przedmioty przygotowane wcześniej w czasie zajęć).

☕️🍪 🔥- Przez cały dzień działała plenerowa kawiarnia z pyszną kawą, ciastem, w godzinach obiadowych z wyśmienitym żurkiem i kiełbaskami, które można było usmażyć nad ogniem siedząc jednocześnie w przyjacielskim kręgu i urozmajcają czas oczekiwania na drugie danie rozmowami i żartami

⛩🥢 Hitem tego dnia okazał się warsztat kuchni japońskiej. Zainspirowani fascynacją kulturą japońską kilku dzieci z grupy biblijnej, zaproponowaliśmy im przygotowanie japońskich potraw na wspólny stół, do którego zasiądziemy z ubogimi. Aż kipiało od entuzjazmu! W przygotowywanie potraw: sushi, kurczak w tempurze, sajgonki, paluszki w czekoladzie o smaku herbaty macha (wszystko na oryginalnych produktach, bez lipy!) zaangażował się nie tylko dzieci, ale ich rodzice i mieszkańcy Betlejem. W porywach w naszej jadalni było jak w pszczelim ulu.

Nad całością dzielnie starała się zapanować prowadząca warsztat Anna Wyjadłowska 👍
Efekty pracy ocenił ks. biskup Grzegorz Kaszak, któremu inicjatorzy pomysłu fachowo objaśniali nazwy i sposób powstania potraw 🙂 Dzięki Dorota i Rafał Długajczyk za ogarnięcie kawiarnii a Krystian Kwieciński za wyśmienity żurek 🍵

👩‍🎨 Wielką popularnością cieszył się również warsztat malowania na szkle, który poprowadziła pani Julia z Kijowa. Parytetowa grupa: 6 dzieci z Ukrainy i 6 dzieci z Polski 🙂 wykonało piękne, kolorowe prace.

🍢Kilka osób skorzystało również z możliwości lepienia w glinie w warsztacie ceramiki, który poprowadzili Karolina i Janek.

🎻🥁🏠 O 15.00 niezwykła procesja, na czele której szła grając Kapela Fedaków, za nią dzieci z potrawami z japońskiego warsztatu kulinarnego i ks. Bp Grzegorz z ubogimi i gośćmi, wyruszyła z Betlejem do Domu Rut I Noemi, w którym mieszka 13 uchodźców z Ukrainy. Na miejscu ks. biskup poświęcił mozaikę wykonaną przez mieszkańców Betlejem przy współpracy z gośćmi z Ukrainy, oraz poświęcił dom – mieszkania naszych gości i salę spotkań. Został odczytany w języku polskim i ukraińskim fragment Księgi Rut a Kapela Fedaków wykonała wzruszającą Pieśń „Ojcowski dom” dedykując ją tym, którzy z powodu wojny musieli uciekać do naszego kraju i wielu innych miejsc na świecie.

🟦🟨 Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się kilkugodzinne świętowanie przy muzyce, tańcach i wspólnym stole, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez mieszkańców domu Rut i Noemi (kuchnia ukraińska), przez dzieci (japońska) oraz przyniesione przez przyjaciół sałatki i ciasta.
Na zakończenie naszego święta ks. biskup rozdał dzieciom z warsztatu japońskiego oryginalne pałeczki do sushi a pozostali uczestnicy mogli wylosować sobie ciastko piernikowe z nadrukowanym farbami spożywczymi fragmentem Orędzia papieża Franciszka. Mamy nadzieję, że zjedzone ciastko wszystkim smakowało, a fragment „zjedzonego” Orędzia umocni i ożywi wrażliwość na ubogich i potrzebujących 🙂
Dorocie i Rafał Długajczyk dziękujemy za upieczenie i nadrukowaniu ponad 500 ciastek🥮! Zeszły wszystkie 🙂

💒🔥 Obchody VI ŚDU zakończyliśmy w niedzielę, Mszą Świętą o 11.00 i 15.00.
Dzięki chórowi Brand Cameralis za piękne śpiewy na liturgii. Violetta Golec ❤️🎼
Po pierwszej z nich zjedliśmy wspólny posiłek w naszym Domu Dawida w Ogrodzie i ogrzaliśmy się przy ognisku, choć atmosfera była gorąca i serdeczna.

🎼 Po Mszy o 15.00 wysłuchaliśmy porywającego koncertu Gentelmen’s Harmonic Trio. To niesamowite jakie nuty i dźwięki mogą wydobyć trzy niepozorne instrumenty.

TO NIESAMOWITE JAKIE DOBRE I PIĘKNE RZECZY MOŻEMY ROBIĆ RAZEM, GDY SPOTKAMY SIĘ RAZEM Z SZACUNKIEM I WZAJEMNĄ MIŁOŚCIĄ.
TO NIESAMOWITE JAKA JEDNOŚĆ MOŻE WYBRZMIEĆ W POLIFONII GŁOSÓW, LUDZKICH HISTORII I TALENTÓW.
TO NIESAMOWITE, ILE JEST BOGACTWA W UBÓSTWIE – W OSOBISTEJ REZYGNACJI Z ZAJĘCIA CAŁEJ PRZESTRZENI I UDOSTĘPNIENIU JEJ INNYM. TO WŁAŚNIE ZROBIŁ CHRYSTUS, KTÓRY BĘDĄC BOGATYM, STAŁ SIĘ UBOGIM, BY NAS SWOIM UBÓSTWEM UBOGACIĆ.
TEGO DZISIAJ POTRZEBUJE ŚWIAT, KOŚCIÓŁ i KAŻDY Z NAS
🙂👍🔥

fragment Orędzia papieża Franciszka na VI ŚDU:
„Jest pewien paradoks, który dziś, podobnie jak i w przeszłości, trudno jest zaakceptować, ponieważ koliduje on z logiką ludzką: istnieje ubóstwo, które ubogaca. Paweł, przywołując „łaskę” Jezusa Chrystusa, pragnie potwierdzić to, co On sam przepowiadał, a mianowicie, że prawdziwe bogactwo nie polega na gromadzeniu «sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną» (Mt 6, 19), ale raczej na wzajemnej miłości, która pozwala nam dźwigać ciężary jedni drugich, tak aby nikt nie czuł się opuszczony czy wykluczony. Doświadczenie słabości oraz ograniczenia, które przeżyliśmy w minionych latach, a teraz tragedia wojny ze skutkami globalnymi, powinny nauczyć nas czegoś decydującego: nie jesteśmy na świecie po to, aby przeżyć, ale po to, by wszyscy mogli żyć godnie i szczęśliwie. Orędzie Jezusa pokazuje nam drogę i pozwala nam odkryć, że istnieje ubóstwo, które upokarza i zabija oraz, że istnieje inne ubóstwo, Jego ubóstwo, która wyzwala i czyni beztroskimi”

Dzięki ponadto: mieszkańcom Betlejem:
Jurek, Marek, Łukasz, Sebastian, i inni oraz Magda Kuciel, Karolina Fedak, Maria Fedak, Jan Pająk, Janusz Kotarba, Grzegorz i Filip, Oliwier Dubiel, Sławomir Kowalczyk, Paweł Jarząbek, Anna Zielonka, Co Tydzień, Elżbieta Bisaga, Puls EXTRA Jaworzno, CTV i wszystkim
ludzio dobrej woli i szczerego serca

Remont nowego domu

Drugi nasz dom przy Długiej 12, który obecnie remontujemy i rozbudowujemy, będzie odpowiadał na potrzeby naszych mieszkańców, osób ubogich ale i całego środowiska doceniającego wartość spotkania, architektury, filmu i sztuki   oraz  smak pysznej kawy i herbaty.

Przekaż 1.5% swojego podatku

KRS: 0000486210

Bądź z nami na bieżąco

*Twój adres e-mail


*Wyrażam zgodę na obowiązującą w serwisie politykę prywatności.