ROK RZEMIOSŁA

Dzisiaj trochę o naszych dwóch trwających projektach, których efekty będziecie mogli (mamy taką nadzieję), podziwiać niebawem. Oba są dofinansowane z Budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

🛠👨‍🎨😀 – „Twórcza praca to radość życia” – w ramach tego projektu przeprowadzamy 12 spotkań w warsztacie ceramiki i obróbki drewna. Uczestnicy poznają techniki pracy z gliną i drewnem. Wymiernym efektem będą prace inspirowane sztuką ludową regionu oraz ikony wykonane japońską techniką zwęglonego drewna.

Prace zostaną wyeksponowane na listopadowym Dniu Rzemiosła, na który zaprosimy również twórców i rzemieślników z regionu oraz m.in. wytwórców serów i miodu. W tym projekcie udział biorą dzieci i starsi.

👣👩‍❤️‍👩❤️ – „Noemi i Rut. Historia pewnej przyjaźni”. Ten projekt realizujemy razem z naszymi gośćmi z Ukrainy, uchodźcami z Irpienia koło Kijowa i Szepietówki w okręgu Chmielnicki. Wspólnie będziemy wykonywać duży mural z elementami ceramiki inspirowany biblijną historią z Księgi Rut. To opowieść o kobietach, które znalazły się w tragicznej sytuacji po śmierci ich mężów i dzieci. Na emigracji, pozbawione oparcia mężczyzn, mogą liczyć tylko na siebie. Wiele je różni: pochodzenie, wyznawana religia, światopogląd. Łączy przyjaźń i wierność.

Mural, zaprojektowany przez Jacka Hajnosa, absolwenta Krakowskiej ASP, diakona dominikańskiego, będzie wykonywany przez polsko-ukraiński zespół z Betlejem.

Przygotowanie obejmuje m.in. udział w warsztatach mozaiki ceramicznej oraz obróbki drewna. Zwieńczeniem projektu będzie uroczystość podczas, której zostanie odsłonięty mural oraz koncert muzyków i śpiewaków z Polski i Ukrainy oraz degustacja potraw tradycyjnych z naszych krajów.

W okresie trwania projektu we Wspólnocie Stowarzyszenie Betlejem odbędą się 3 dniowe rekolekcje o Noemi i Rut, w których udział będą mogli wziąć wszyscy chętni.

Koniec projektów przewidziany jest na przełomie listopada i grudnia.
Efekty będziemy chcieli zaprezentować publicznie podczas V Światowego Dnia Ubogich w drugiej połowie listopada.

Na bieżąco będziemy informować o postępie i efektach. 🙂

Remont nowego domu

Drugi nasz dom przy Długiej 12, który obecnie remontujemy i rozbudowujemy, będzie odpowiadał na potrzeby naszych mieszkańców, osób ubogich ale i całego środowiska doceniającego wartość spotkania, architektury, filmu i sztuki   oraz  smak pysznej kawy i herbaty.

Przekaż 1.5% swojego podatku

KRS: 0000486210

Bądź z nami na bieżąco

*Twój adres e-mail


*Wyrażam zgodę na obowiązującą w serwisie politykę prywatności.