Pracownia „Tabga”

Rękodzieło betlejemskie powstaje w Pracowni Rękodzieła „Tabga”. Tabga to mała miejscowość nad Jeziorem Galilejskim. To w tej okolicy Jezus rozmnożył chleb i ryby. To tutaj ukazał się uczniom po swoim Zmartwychwstaniu i spożył z nimi śniadanie. Tutaj też Piotra 3-krotnie pytał o miłość… Pracownia „Tabga” jest miejscem, w którym przez spotkanie i twórczą pracę  człowiek ubogi może odkryć radość twórczości i wspólnoty z innymi, nabyć nowych umiejętności w dziedzinie rękodzieła, uczyć się cierpliwości i rozpoczynania od nowa. W małym kościółku w Tabdze, pod ołtarzem, znajduje się jedna z najstarszych mozaik – kosz z chlebami i ryby na pamiątkę cudu rozmnożenia. Chcemy by prace, które powstają w naszej „Tabdze” miały wartość artystyczną, ale również by były „pamiątką”  cudu i przemiany  tych, którzy własnoręcznie je tworzą.

W pracowni, pod okiem instruktora Anny Wyjadłowskiej,  uczą się rękodzielniczego rzemiosła osoby bezdomne – mieszkańcy „Betlejem”, mieszkańcy bloków socjalnych oraz dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, które regularnie odwiedzają pracownię.

Rękodzieło wykonane w naszej pracowni można zakupić w naszej Galerii św. Dominika w domu “Betlejem” oraz w naszym sklepie internetowym.

Jeśli chcesz zapytać o kurs ceramiki, nasze rękodzieło lub inne nasze usługi skontaktuj się z nami.

Ikony

Ikony to okna Boga. Wpatrując się w ich pozazmysłowe piękno odwiedzamy Jego dom, poznajemy Jego charakter i zwyczaje. Wierzymy również, że On przez te okna patrzy na nas. W naszej wspólnocie ikony powstają na deskach z wypalonego drzewa. Wrzucona do ognia deska, jest zwęglana i formowana przez płomienie. Po wyjęciu z ognia wydaje się być bezużyteczna i stracona.

Jednak gdy z cierpliwością i bez pośpiechu zrzucamy z niej spaleniznę i popiół wyłania się jej nowy kształt, często zaskakujący i nieprzewidywalny.

Spod zgliszczy wyłania się nowe piękno.
Podobnie bywa z ludźmi: pobici przez nieudane życie, z ranami po zawiedzionych miłościach często czują się wypaleni i bezużyteczni. To doświadczenie nie tylko osób bezdomnych i uzależnionych… Po pożarze katedry w Sosnowcu, w październiku 2014 roku, mieszkańcy Betlejem pośpieszyli z pomocą w uprzątnięciu pogorzeliska. Spalone krokwie przywieźli do Betlejem i do dzisiejszego dnia wykonują z nich ikony. Ikony, które powstają w naszej Pracowni, pomagają w utrzymaniu domu, ale mają spełniają również funkcje znaku: przypominają o pięknie i potędze życia, które jest silniejsze od wszelkich form zniszczenia i destrukcji. Nasze ikony są znakiem zmartwychwstania i nowego życia.

Poniżej fotorelacja: „Życie ze zgliszczy”

Ceramika i mozaika

W naszej pracowni Tabga powstaje ceramika i mozaika. Patery, miski, mydelniczki, okaryny i inne ceramiczne prace są inspirowane m.in.: twórczością ludową oraz dziełami Friedensreich Hundertwassera – znanego austriackiego malarza i “doktora architektury”. Każdy przedmiot jest unikalny i niepowtarzalny.

Doceń naszą pracę, poprzez zakup rękodzieła w sklepie internetowym. W naszej pracowni odbywają się również kursy ceramiki i mozaiki ceramicznej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pracownia ramiarska i laser

Pracownia na parterze domu wyposażona jest w laser do cięcia i grawerowania (sklejka, szkło, pleksi, skóra) oraz linię ramiarską do oprawy obrazów i wycinania passe partout. Pracownia służy głównie wykonywaniu prac związanych z tworzeniem naszego rękodzieła.

Bądź z nami na bieżąco

*Twój adres e-mail


*Wyrażam zgodę na obowiązującą w serwisie politykę prywatności.

Odwiedź nas,
poznajmy się

Stowarzyszenie Betlejem
ul. Długa 16
43-603 Jaworzno
NIP: 632-177-06-21
REGON: 272146684
506 307 862 (8.00-16.00)
dom@betlejem.org
sklep@betlejem.org

Realizacja: www.martinjaworski.pl

    *Imię

    *Twój email

    *Telefon kontaktowy

    *Treść wiadomości