BOB – Betlejemski Ogród Biblijny

Na początku 2015 roku Urząd Miasta w Jaworznie zaproponował nam wypas owiec w pięknym i urokliwym zakątku Jaworzna – w rejonie użytku ekologicznego Remiza Leśne Bucze w dzielnicy Pieczyska blisko znanego w Polsce centrum nurkowego „Orka”. W maju 2015 zakupiliśmy w Instytucie Zootechniki w Krakowie – Balicach 20 owiec wrzosówek, które wykaszały murawy kserotermiczne objęte ochroną ekologiczną. Za nami kilka pasterskich sezonów. Nabraliśmy trochę wprawy, popełniliśmy nieco błędów nowicjuszy, ale z zapałem i planami myślimy o kolejnym roku. Powiększyliśmy naszego stado o kilka nowych zwierząt – obecnie oprócz owiec możecie podziwiać alpaki, kuce, osły, kangury, strusie, a od nowego sezonu również wielbłądy! W 2020 roku zakończyliśmy współpracę z gminą Jaworzno.

Zwierzęta przebywają teraz przy Domu Betlejem, w Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym. W sezonie pasterskim, od czerwca do września, będą przebywać na terenie parafii w Siemoni, która posiada kilka hektarów ziemi i łąk. Zaprosił nas do tego miejsca ks. proboszcz Marek Wyjadłowski – nasz długoletni przyjaciel, udostępniając jednocześnie organistówkę dla naszych mieszkańców – opiekunów betlejemskiego stada.

W Betlejemskim Ogrodzie Biblijnym (BOB), tworzonym przy Domu Betlejem, na działce liczącej ok.400 m2, oprócz zagród dla zwierząt, mieści się kryty strzechą „DOM DAWIDA” – miejsce spotkań dla grup i plenerowa, sezonowa kawiarenka; „RUBLÓWKA”, w której wypalamy, czyścimy i woskujemy drewno na ikony; mural „CHRYSTUS – SYN DAWIDA” namalowany na wypalonych podczas pożaru dachu sosnowieckiej katedry miedzianych blachach; „TORI ŚW.FRANCISZKA” – inspirowana japońską mitologią brama z ptakami, której symbolika wprowadza nas w tajemnicę poszukiwania Boga ukrytego, Jego Objawienia się ludziom i naszego powołania do świadczenia o Nim innym. Naprzeciwko TORI ŚW.FRANCISZKA namalowany został mural „IDŹCIE DO GALILEI”, upamiętniający naszą pieszą pielgrzymkę do Galilei i Jerozolimy. Wejścia do Ogrodu strzeże rzeźba WŁODKA-PANA MIOTEŁKI, który życzliwie zaprasza do odwiedzin.

Autorem rzeźby jest KONRAD KOCH, absolwent krakowskiej ASP, a murale wraz z nim wykonywał MACIEJ PISIAŁEK, również absolwent tej uczelni.

W okresie Bożego Narodzenia, od 24 grudnia do 2 lutego, W BOB-ie urządzona jest ŻYWA SZOPKA.

Bądź z nami na bieżąco

*Twój adres e-mail


*Wyrażam zgodę na obowiązującą w serwisie politykę prywatności.

Odwiedź nas,
poznajmy się

Stowarzyszenie Betlejem
ul. Długa 16
43-603 Jaworzno
NIP: 632-177-06-21
REGON: 272146684
506 307 862 (8.00-16.00)
dom@betlejem.org
sklep@betlejem.org

Realizacja: www.martinjaworski.pl

    *Imię

    *Twój email

    *Telefon kontaktowy

    *Treść wiadomości