Pomysł pielgrzymek

Pomysł pielgrzymek rowerowych zrodził się bardzo spontanicznie, na uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II na krakowskich Błoniach. Pojechaliśmy tam z naszą wspólnotą i jeden z mieszkańców, śledząc na wielkim telebimie transmisję z Watykanu, powiedział: „Tyle razy chciałem się spotkać osobiście z papieżem… Chciałbym chociaż raz pojechać na jego grób”. Wyruszyliśmy kilka miesięcy później do Watykanu. Na rowerach – bo taniej, bo bardziej pielgrzymkowo. W Karcie Pielgrzymki zapisaliśmy:

Bezdomni często postrzegani są jako ludzie żyjący bez celu i sensu, jakby na poboczu tej drogi, jaką jest życie.

Jan Paweł II, między innymi przez swoje podróże, przekonywał nas, że życie jest drogą, prowadzącą do konkretnego celu, drogą nie pozbawioną sensu, choć trudną, krętą i często w deszczu i pod górę. Poprzez trud pielgrzymowania, zmagając się z własną słabością, chcielibyśmy na nowo uwierzyć we własne siły i możliwości. No i uwierzyliśmy na tyle skutecznie, że jeszcze dwukrotnie, oprócz Watykanu, pielgrzymowaliśmy na rowerach do miejsc świętych. W 2006 do Ziemi Świętej po hasłem: „Chwała i pokój” (35 dni, prawie 3 tyś. Kilometrów na rowerze.

W 2011 zmieniliśmy sposób naszego pielgrzymowania na biegany i chodzony :). W lutym 2011 roku czterech mieszkańców naszego domu i czterech wolontariuszy wzięło udział w biegu maratońskim na Malcie. Uczestnictwo w tym wydarzeniu związane było ze zbiórką pieniędzy na operację serca 2-letniego Filipa. Wszyscy uczestnicy dotarli do mety, udało na się również uzbierać ok. 17 tys. zł na wspomnianą operację, która również w lipcu 2011 roku zakończyła się powodzeniem.

W 2014 roku pielgrzymowaliśmy pieszo z Jaworzna do Rzymu szlakiem świętego Franciszka z Asyżu. Dwie osoby przeszły cały dystans (ok. 1600 km). Pozostałych 9-ciu uczestników dołączyło do nich w Ravennie i wspólnie pokonali dystans 500 km do Rzymu przez Asyż. Do pielgrzymów, którzy wędrowali pieszo dołączyła pielgrzymka autokarowa z naszymi mieszkańcami i przyjaciółmi. Uwieńczeniem pielgrzymki było spotkanie z Papieżem Franciszkiem, któremu 1-szego października wręczyliśmy Manifest Resztek podpisany przez ponad 1000 mieszkańców naszego miasta.

Pielgrzymowanie stało się nieodłączną częścią życia naszej Wspólnoty. Podejmujemy trud i wysiłek, staramy się wyznaczać sobie ambitne i wymagające cele, bo uczestnicy tych wydarzeń wracają do codziennego życia z większą motywacją i chęcią, a wspomnienie powodzenia w realizacji trudnego zadania, zmywa gorycz wcześniejszych porażek i daje nadzieję na trwałą poprawę.

Przeczytajcie także jak piechotą i na traktorach przemierzyliśmy ponad 1500 km w Drodze Pojednania do Lisieux oraz jak pomimo pandemii koronawirusa, wyruszyliśmy w 40-dniową wyprawę do Jerozolimy.

Bądź z nami na bieżąco

*Twój adres e-mail


*Wyrażam zgodę na obowiązującą w serwisie politykę prywatności.

Odwiedź nas,
poznajmy się

Stowarzyszenie Betlejem
ul. Długa 16
43-603 Jaworzno
NIP: 632-177-06-21
REGON: 272146684
506 307 862 (8.00-16.00)
dom@betlejem.org
sklep@betlejem.org

Realizacja: www.martinjaworski.pl

    *Imię

    *Twój email

    *Telefon kontaktowy

    *Treść wiadomości